Вебінар

Комунікативні навички лікаря у роботі з пацієнтами, які пережили полон та тортури

Оголошується реєстрація на вебінар «Комунікативні навички лікаря у роботі з пацієнтами, які пережили полон та тортури.»

Вебінар відбудеться в рамках проєкту «Посилення спроможності надавачів послуг з психічного здоров'я з урахуванням унікального українського досвіду в роботі з травмами війни».  Проєкт реалізує Ресурсний Центр «Лісова Поляна», що був створений в рамках проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», який впроваджує організація Пакт.

Партнери проєкту: 

  • Державний заклад МОЗ «Центр психічного здоров’я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна»

Для участі у вебінарі необхідно зареєструватися за посиланнямhttps://forms.gle/2jmQG54hh2Dfy1wQ8 

Дата і час: 21 червня 2023, 18.00 –  19.30 

Для кого: фахівців у сфері психічного здоров’я, які працюють з людьми,які пережили полон і торури  й членами їх  родин,  для лікарів первинної, вторинної та третинної ланки надання допомоги, а також для адміністративного та молодшого медичного персоналу закладів охорони здоров’я, які надають допомогу постраждалим особам.

Про вебінар:

Саме медичні працівники нерідко є перші до кого звертаються за допомогою потерпілі від тортур.  Проте, для того щоб процес  обстеження і лікування був ефективним, крім високої кваліфікації лікаря необхідно володіти ще й додатковими навичками комунікації з пацієнтами, які мають досвід полону.  На вебінарі ви дізнаєтесь про наслідки полону та тортур, як це впливає на комунікацію, які специфічні реакції в поведінці пацієнта можуть виникати. Що варто і чого не варто робити/говорити в роботі з даною категорією пацієнтів.  

Ведуча вебінару:

Тетяна Сіренко, заступниця директора Центру психічного здоров'я та реабілітації ветеранів "Лісова Поляна" МОЗ України, експертка по роботі з людьми, які пережили полон та тортури.

Автор
This is some text inside of a div block.
Інші події
Переглянути всі заходи центру
хочеш підтримати нас?
Ваші донати допоможуть нам продовжувати створювати якісний контент та покращувати наші сервіси
підтримати